Ekonomi

Son dakika: Erdoğan’la görüşmede ‘isim önerisi’ detayı! Yıldırım teklifi kabul etti mi?

Edinilen bilgiye göre, Mehmet Şimşek’in toplantıya hazırlıklı gittiği ve Türkiye’nin ekonomik tablosuna ilişkin kapsamlı bir sunum yaptığı belirtildi.

Şimşek’in 2,5 saat süren sunumunda Erdoğan’a mevcut ekonomik programın küresel ekonomik gelişmeler dikkate alınarak revize edilmesi gerektiğini söylediği öğrenildi.

“50 MİLYAR DOLARLIK FON SAĞLANABİLİR”

Görüşmede Şimşek, y Yeni bir maliye politikası ve yönetiminin şart olduğunu, faiz politikaları konusunda hoşgörülü olunması gerektiğini söyleyerek. “E Yeni bir para politikası uygulanmalı ve bir inanç ortamı oluşturulmalıdır. Uluslararası piyasalar, ülkelerin merkez bankalarının ne yaptığına bakıyor. Bu nedenle Merkez Bankası Başkanlığı çok değerlidir. Merkez Bankası yönetimi konusunda adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. Güven ortamı tesis edilirse ilk etapta Türkiye’ye 50 milyar dolarlık fon girişi olacak. Bu fonun girişi bir anlamda diğerlerine referans olacak ve devamı gelecek.ifadelerini kullandığı belirtildi.

MERKEZ BANKASI İÇİN İSİM ÖNERİSİ

Faiz politikaları hakkında “Hata payı”Gerekli olması gerektiği fikrine Cumhurbaşkanı’nın itiraz ettiği belirtilirken Şimşek, faiz ve para politikalarında atılması gereken adımları yavaş yavaş açıkladı.

Öte yandan Erdoğan’ın Merkez Bankası yönetimi için isim istediği, Şimşek’in ise birden fazla isim sayarak teklifte bulunduğu öğrenildi.

İşte Selvi’nin yazısının ilgili bölümü;

Bu kabinedeki en değerli koltuklardan biri ekonomi yönetimiydi. Yerli ve yabancı yatırımcı Mehmet Şimşek, ekonominin yönetimini üstlenip üstlenmeyeceğini soruyordu. Mehmet Şimşek, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iki kez görüştü ve sonunda ekonominin yönetimini devralma kararı aldı.

Mehmet Şimşek’in ekonominin yöneticisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu seçimlerde ekonomi en çok AK Parti’yi zorladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin başına Mehmet Şimşek’i getirerek çok değerli bir adım attı. Mehmet Şimşek’in adı piyasalara moral verdi.

Çünkü nasıl bir ekonomik model uygulanacağı değerliydi. Mehmet Şimşek’in reel iktisadın gereklerini yerine getireceğine inanılıyor. Eskiden ekonomi yönetimindeki tercihleri ​​piyasa dostuydu. İç ve dış piyasada kendisine büyük bir inanç vardı.

Şimşek’in Merkez Bankası yönetimi ve faiziyle ilgili teminatlara ihtiyacı vardı. Dün iki kez kamuoyunun önüne çıktığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan o güvenceyi aldıktan sonra ekonomi yönetimini üstlenmeyi kabul etti.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu