Ekonomi

Hollanda bankasından Türkiye için çarpıcı tahmin

Hollanda merkezli bankacılık şirketi ING’nin ekonomistleri, Merkez Bankası’nın 250 baz puanlık faiz artışıyla yavaşlayacağını öngördü. Ekonomistlerin analizi şu şekildeydi:

“Ekim ayında açıklanan son enflasyon verisi, sadece çekirdek enflasyonda değil manşet enflasyonda da ana eğilimin iyileşmeye başladığını gösterdi.

Buna göre bankanın bu ayki PPK’da politika faizini yüzde 37,5’e düşürerek 250 baz puanlık daha yavaş bir artış değerlendirmesini bekliyoruz. Ancak ağustos ayından bu yana güçlü sıkılaştırma hamleleri göz önüne alındığında, faiz oranlarına ilişkin riskler yukarı yönlü.”

“Yüzde 40 olmasını bekliyoruz”

ING ekonomistleri, hafta ortasında yayınlanan gelişmekte olan ülke raporunda, TCMB’nin faiz oranını 250 baz puanlık iki artışın ardından yüzde 40’ta durduracağı öngörüsünde bulundu. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Politika faizinin Kasım ve Aralık aylarında 250 baz puanlık iki artışla yukarı yönlü risklerle birlikte yüzde 40 olmasını bekliyoruz.”

Raporda ayrıca Türk lirasındaki değer kaybının 2024 yılında da devam etme ihtimalinin olduğu belirtildi.

23 Kasım Perşembe günü açıklanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında 23 Kasım Perşembe günü saat 14.00’te faiz kararını açıklayacak. Geçtiğimiz ay yapılan PPK toplantısında siyasi faiz oranı 500 baz puan artırılarak yüzde 35’e çıkarıldı.

seben-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu